17 októbra, 2021

Pivo je elixír mladosti?

Vo víne je pravda, ale v pive je doslova zdravý mix pre organizmus. Aj tu platí, že všetko s mierou. Ak ju ale dokážete nájsť, pivo môže byť aj váš elixír mladosti.

Pivo obsahuje vitamíny najmä zložky B-komplexu, kyselinu listovú a minerály horčík a draslík, ktoré pôsobia proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Tento slaboalkoholický nápoj telu rýchlo dodá soli
vylúčené potom a močom. Pivo obsahuje 2- až 3-krát menej alkoholu ako víno. Dobrú správu pre tých,ktorí si strážia líniu, má Daniela Šmogrovičová zo Slovenskej technickej univerzity:

,,Pivo má viac ako 90% vody a približne 7 – 8 % alkoholu. A hoci má rovnaký počet kalórií ako ovocná šťava, zároveň má trikrát menej cukru a neobsahuje tuky. Je to teda najmenej kalorický alkoholický nápoj. Nailustráciu 100 gramov piva má 45 kalórií, rovnaké množstvo koňaku 75 kalórií, víno 140 kalórií a kúsok torty 450 kalórií. Výživová hodnota štvrť litra piva zodpovedá napríklad 150 gramom zemiakov, 50 gramom chleba, 15 gramom masla či 90 gramom mäsa.“ O omladzovacích účinkoch antioxidantov ste už tiež isto počuli. Ich obsahom sa pýšia aj kozmetické prípravky proti starnutiu pleti po ovocí a zelenine s antioxidantmi.


Zvonka i zvnútra. Ak ale držíte krígeľ oroseného, máte v rukách tiež silnú zbraň proti starnutiu: ,,Pivo obsahuje antioxidanty, ktoré vychytávajú v tele voľné radikály. Voľné radikály kyslíka a oxidatívny stres je to, čo
nás celý život pomaly ničí. Významnou zložkou piva sú fytoestrogény (pochádzajú z chmeľu), ktoré pôsobia proti osteoporóze a ako prevencia proti rakovine,“ prezdrádza Šmogrovičová.

Človek je tvor spoločenský a podvedome vyhľadáva druhých ľudí. Veta poďme na pivo nie je len obyčajnou pozvánkou na uhasenie smädu. Je to pozvánka prežiť spoločné chvíle, pokiaľ možno čo najpríjemnejšie. Posedenie pri pive nás vracia k podstate, že človek je spoločenský tvor. Hovoriť sme začali, až keď bolo s kým. Skupina nás formuje, usmerňuje naše správanie a poskytuje spätnú väzbu.

Pivo je symbolom túžby po spolupatričnosti a spolupráci. S pivom sa ľahšie konverzuje a situácie pri pive sa odrazu stávajú menej formálnymi.
Kde sa pivo predáva?
– obchodná sieť 60%
– reštaurácie a pivárne 40%
– viac ako 80% surovín použitých pri výrobe piva pochádza zo Slovenska

Zaujímavosti o pive

– Pivu podobné nápoje zrejme objavili viaceré kultúry na svete nezávisle od seba. Nápoj podobný pivu
poznáme už z Mezopotámie zo 6 tisíc rokov starého záznamu na kamenej tabulke.
Pena na pive nieje na ozdobu, ale chríni pivo pred kontaktom so vzduchom, ktorý spôsobuje rýchly únik chuti.
– Pivo sa tradične plní do hnedých alebo zelených sklených fliaš. Farba skla nemá žiaden vlyv na pivo či jeho starnutie. Obe farby chránia obsah fľaše pred slnečným žiarením rovnako.
– Najsilnejšie pivo na svete, má obsah alkoholu 67,5%. Volá sa Snake Venom (Hadí jed) a vyrábajú ho
v škótskom pivovare Brewmeister.
– Takzvaný ,,pivný mozol“ spôsobuje u pánov obľuba v konzumácii mastných jedál, po ktorých orosený krigeľ priam volá. Alebo ,,vyzobávanie“ chipsov, slaných orieškov a iných vysokokalorických pochutín.

PIVO NA SLOVENSKU


– Prvé tri kráľovské pivovary v bývalom Rakúsko-Uhorsku sa nachádzali v Tvrdomesticiach a Veľkých Uherciach pri Topoľčanoch a v Turdmenoch pri Balatone. Najstarším existujúcim pivovarom na Slovensku je Steiger, ktorý bol založený v roku 1473 vo Vyhniach.
– Zo stromu popadané a v jame vykvasené ovocie s obľubou vyhľadávajú africké slony, opice či divé svine. Aj mäkkýše milujú pivo, ale k otrave im treba až 6 krát viac piva než človeku.


Pivná scéna v číslach

– Počet pivovarov na Slovensku je 38 (z toho 4 veľké a malé samostatné pivovary a 34 malých
reštauračných pivovarov).
– Na Slovensku je 7 sladovní a slad vyrobený v slovenských sladovniach je na prvom mieste v exporte
výrobkov rastlinného pôvodu po prvom spracovaní.
– Ročná spotreba piva na Slovensku 4,140 milióna litrov