17 októbra, 2021

Najsilnejšie pivo sveta? Má pätnásťkrát viac alkoholu než ležák

Niet pochýb o tom, že pivo má vo svete parádny zvuk. V roku 2016 vzrástol jeho export o 4,5% na celkových 4,4 milióna hl. To znamená, že si ľudia na celom svete mohli vychutnať približne 880 miliónov pollitrov našej pýchy. Impozantné číslo, stále je to ale len zlomok oproti takmer 3,3 miliardám pollitrov, ktoré sa vypijú na našom území.

Je ale otázkou, či vôbec dokážeme spoznať obsah alkoholu v našich vlastných pivách? Rad Čechov – čo mimochodom dokazujú aj najrôznejšie prieskumy – totiž za ukazovateľ obsahu alkoholu považuje stupňovitosť piva. To je však omyl. Desiatka rozhodne neobsahuje 10% alkoholu, dvanástka neobsahuje 12%. Stupňovitosť piva v skutočnosti má závislosť na množstvo sladu a kvalite rmutování a odležaní sladu.Desiatka tak obsahuje 10% fermentovateľného extraktu v mladine.

Fermentovateľný extrakt obsahuje veľké množstvo cukru a práve tento cukor, resp. jeho prekvasení, určí výsledný obsah alkoholu v pive (zvyšok extraktu, ktorý sa neprokvasí, naopak určuje plnosť chuti daného piva). Rozdiel medzi desiatkou a dvanástkou v obsahu alkoholu pritom nemusí byť nijako vysoký. Obvyklá hodnota u desaťstupňového piva je medzi 3,5 a 4,3% alkoholu, u dvanásťstupňového potom od 4,5 do 5%.

Plzeňský Prazdroj ako najznámejší 12 ° ale kvôli nízkemu prekvasení obsahuje len 4,4% alkoholu. Smíchov zo Staropramenu, ktorý vznikol ako vôbec prvá klasická desiatka v Českých krajinách, potom obsahuje 4%, v ležiaka z rovnakého pivovaru by ste potom našli 5% alkoholu.

V porovnaní s najsilnejším pivom na svete je to ale len nepatrná štipka. Škótsky pivovar Keith, ktorý sa evidentne inšpiroval v okolitých páleniciach whisky, exportuje pod svojou značkou Brewmeister pivo menom Snake Venom (Hadí jed) s obsahom alkoholu 67,5%. V jednej fľaši sa ho tak skrýva zhruba rovnako ako v pätnástich panákoch tvrdého alkoholu. Niet divu, že sa pivo predáva s dodatočnou etiketou dôrazne varujúce pred vypitím viac ako 35 ml (!) Naraz. Inu, ak má niekto v obľube dupláky, mal by asi siahnuť do iného regálu.

Snake Venom nahradil na čele rebríčka najsilnejších pív sveta iný výtvor rovnakého pivovaru uvarený v roku 2012 a pomenovaný Armageddon. U tejto značky sa však následnými testami dokázalo, že bol do hotového piva pridávaný etanol, a pivovar ju následne prestal variť.

Druhé najsilnejšie pivo na svete by ste si tak dnes mohli objednať z holandského pivovaru ‚t Koelship – ich „Start the Future“ (Odštartuj budúcnosť) obsahuje 60% alkoholu a reagovalo na trochu bizarné belgickej pivo „The End of History“ (Koniec histórie). To sa preslávilo nielen svojím obsahom alkoholu 55%, ale tiež tým, že každá fľaša bola umiestnená do vypreparovaného zvieraťa, ktoré zahynulo pod kolesami automobilu. Na novú edíciu tohto piva bolo vybraných vyše 20 tisíc eur a zodpovedala tomu samozrejme aj cena fľaše. Tá sa pohybovala medzi 650 a 900 dolármi.

zdroj:forexample.cz