17 októbra, 2021

Dnes oslavujeme Mezinárodný deň piva

Pivné štatistiky zverejnenej tento rok zväzom pivovarov a sladovní (SPF) nehlási po všetkých smeroch rekordný rok .Pod všetko sa podpísla koronakríza. Zväz to pripomína vo svojej tlačovej správe pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa piva. Rekord nepadol ani v exporte, lebo sa za hranice vyviezlo podtatne menej vyorobeného piva. Podľa štatistík Brewers of Europe drží Slovensko a Česko prvenstvo v ročnej priemernej produkcii piva na hlavu (190 litrov) a v ročnej spotrebe (141 litrov) .Dôvodom zájsť si s priateľmi na čapované pivo sa vždy nájde. Tým skôr, keď sa dnes po svete oslavuje International Beer Day teda Medzinárodný deň piva. Jedná sa o pohyblivý sviatok, ktorý prebieha každoročne prvý piatok v mesiaci auguste.

Vznikol pred dvanástimi rokmi v meste Santa Cruz v Kalifornii z iniciatívy pivných sládkov, ktorí chceli osláviť svoje remeslo. Tento pôvodom americký sviatok však čoskoro získal priazeň aj u konzumentov a rýchlo sa rozšíril do ďalších krajín vrátane Európy. Jeho osláv sa podľa webových stránok www.internationalbeerday.com zúčastňujú tisíce milovníkov zlatistého moku a ich počet každý rok rastie. „Na Slovensku oslavujeme tradične pivnú stredu ako deň, kedy si polovicu pracovného týždňa spríjemníme v kruhu priateľov čapovaným pivom. V prvom augustovom týždni však už dvanásť rokov patrí pivu piatok, „hovorí Martina Ferencová, výkonná riaditeľka SPF a dodáva:“ Celosvetové pivné udalosti ako Medzinárodný deň piva sú dôležité pre posilňovanie pivný kultúry, ktorá je postavená práve na tradičné krčme a čapovanom pive. A to je dobré si v dnešnej uponáhľanej dobe pripomínať.

Zaujímavé fakty o pive a jeho konzumentoch:


Vôbec prvé pivo pochádza z Číny, kde sa nazývalo kui, a bolo uvarené pred 7000 rokmi. Varilo sa z ovocia, medu a ryže.
V Egypte bývalo pivo národnou menou a napr. Robotníci boli na stavbách často platení práve pivom. Presnejšie povedané pivo bola súčasť ich mzdy, dostávali ho trikrát denne na poukážky.


Najsilnejšie pivo na svete sa volá Snake Venom Brewmeister, pýši sa obsahom alkoholu 67,5%.
Na výrobu jedného pollitra piva je priemerne potrebné 2 – 4 litrov vody, 2 – 3 šištíc chmeľu,2400 zrniečok sladu z klasov jačmeňa a 2,5 gramu tekutých kvasníc.


Slováci sú so 121 vypitými litrami na osobu na prvom mieste celoeurópskeho rebríčka v konzumácii piva. Do čela sme sa dostali v roku 1971 so špecifickou spotrebou 160 litrov, najvyššiu spotrebu 167 litrov sme zaznamenali v roku 1992.


Zdroj: SPF, ilustračné foto