17 októbra, 2021

Storočná bitka o Budweiser nemá víťaza

Je to boj David verzus Goliáš? Bitka ktorá sa ťahá storčie,dve krajiny a súdne státia. Ponorme sa do trpkej histórie jedného z najslávnejších svetových ležiakov.

Je to pivo kráľov alebo kráľ pív? Rozdiel je veľký. V skutočnosti tak veľký, že argumenty skončili v súdnych sieniach po celom svete. Spoločenské miestnosti sú už dlho miestom hádok o tom, kto varí to najlepšie pivo.

Argumenty sú prinajlepšom subjektívne, ale zriedka sa dostanú pred odborníkov. Tentoraz je to však stále nerozhodne.Už viac ako storočie zúri bitka o meno a pôvod dvoch ležiakov, ktoré majú rovnaké meno. Je tu Budweiser, pivo kráľov a, ehm, Budweiser, kráľ pív…

Je to dlhý príbeh. A začína sa v Českej Republike, mesto Budějovice na juhu Českej republiky. Keď bol región súčasťou rakúsko-uhorskej ríše, mesto dostalo meno Budweis, prezývka, ktorá by mohla ležiackym pijanom vyzerať dobre. Pivá varené v meste boli známe ako Budweisers. Hneď po ceste je Plzeň (v nemčine známa ako Plzeň), odkiaľ pochádza výraz Plzeň alebo iný štýl ležiaka.

V minulých storočiach bolo skutočne bežné pomenovať pivné štýly podľa miest, v ktorých sa prvýkrát varili. V Nemecku existuje Kölsch z Köln a Dortmunder z Dortmundu; v Británii boli Burton Ales a London Nosiči. Mestám, ktoré mali správny druh vody pre konkrétny pivný štýl, sa darilo a medzi nimi boli aj Budweis – v jednom období v 15. storočí mal 44 pivovarov. Bol tiež domovom českého kráľovského pivovaru, z ktorého vzišlo prezývka „pivo kráľov“.

V súčasnosti v meste okrem malých výrobcov zostávajú iba dva veľké pivovary. Ale jeden z nich, Budějovický Pivovar, vyrába pivo, ktoré je medzi fanúšikmi všeobecne uznávané ako jeden z klasických svetových ležiakov a je známe ako Budweiser Budvar, alebo – skrátka v Českej republike – Budvar.

Prvýkrát sa varilo v roku 1895 a aj keď si môže nárokovať, že je skutočným Budweiserom z pôvodného pivovarníckeho mesta, nemôže tvrdiť, že je najstarším existujúcim pivom na svete, ktoré sa volá Budweiser.

independent.co.uk, budejovickybudvar.cz

Kto je ozajstný "Kráľ" piva ?